Skip links

Najczęściej zadawane pytania o przeszczep włosów

FAQ

Przeszczep metodą FUE (z ang. Follicular Unit Excision) jest obecnie najbardziej nowoczesną i zaawansowaną metodą przeszczepu włosów. Jednocześnie jest to małoinwazyjny zabieg, który zakłada pobieranie pojedynczych mieszków włosowych z obszaru dawczego, bez konieczności używania skalpela i zakładania szwów. Dlatego pacjenci nie muszą martwić się powstaniem dużych blizn po zakończonym zabiegu. Przeszczepione włosy zaczynają rosnąć w przeciągu 3 – 4 miesięcy, a ich pełen wzrost trwa około roku.

Przeszczep włosów FUE (z ang. Follicular Unit Excision) jest zaawansowaną, małoinwazyjną metodą przeszczepu włosów, która pozwala na pobieranie pojedynczych mieszków włosowych z obszaru dawczego, bez konieczności używania skalpela i zakładania szwów. Dzięki temu pacjent nie jest narażony na powstawanie dużych blizn. Jest to niezwykle ważne – zwłaszcza dla wszystkich miłośników krótkich fryzur.

FUE jest nowoczesną techniką przeszczepu włosów, stosowaną w leczeniu łysienia typu męskiego. Technologia ta zastępuje utracone włosy nowymi, pobranymi z okolicy dawczej.
Mieszki włosowe pobierane są z tyłu głowy. Następnie przeszczepiane są w okolicę biorczą. Przeszczepy zaczynają rosnąć w przeciągu 2– 4 miesięcy. Ich pełen wzrost trwa około roku. Efekty zazwyczaj utrzymują się do końca życia.

Najlepszym sposobem na kwalifikację do zabiegu jest bezpośrednia konsultacja z lekarzem i właśnie to rozwiązanie rekomendujemy. Jeżeli jednak mieszkasz poza Krakowem i nie masz możliwości spotkać się z nami osobiście, wówczas możesz przesłać nam zdjęcia, opisując swój problem, a następnie porozmawiać z nami przez telefon lub dowolny komunikator. Jeden z naszych lekarzy zada Ci kilka niezbędnych pytań, a także wyjaśni wszystkie nurtujące Cię kwestie.

Z całą pewnością osoby, których celem jest poprawa gęstości włosów, a także pacjenci, którzy chcą nosić krótkie fryzury. Przeszczep włosów FUE jest też idealnym sposobem transplantacji dla wszystkich tych, którym zależy na krótkim czasie rekonwalescencji oraz na braku widocznych blizn po zakończonym zabiegu.

Końcowe efekty zabiegów są podobne. Przeszczep włosów FUE zakłada pobranie zespołów mieszkowych, zawierających dwa, trzy lub cztery mieszki. W przypadku innych metod – pobiera się pasek skóry, który następnie jest cięty na mniejsze części. To właśnie z nich przeszczepia się zazwyczaj dwa lub trzy mieszki, co daje podobne efekty do metody FUE. Oczywiście pod warunkiem, że zabieg przeprowadza doświadczony lekarz. Różnice nie dotyczą obszaru, w którym rosną włosy, ale obszaru dawczego, z którego pobierane są mieszki włosowe.

Teoretycznie tak. Natomiast należy pamiętać, że żeński typ łysienia androgenowego charakteryzuje się obniżoną jakością włosów na całej głowie, co znacznie ogranicza możliwości w wyznaczeniu powierzchni dawczej.

Kolejną problematyczną kwestią jest fakt, że nie każda pacjentka jest gotowa na zgolenie części włosów – w celu pobrania cebulek.

Ostatecznie – kwalifikacja do zabiegu odbywa się podczas konsultacji. To wtedy nasz lekarz przedstawia plan leczenia, a pacjentka samodzielnie podejmuje decyzję o jego wdrożeniu.

Ważne jest odstawienie, jeśli to możliwe, wszystkich leków przeciwzapalnych na 2 tygodnie przed zabiegiem. Palenie należy ograniczyć na 5 dni przed i 5 dni po zabiegu. Warto również pamiętać o niespożywaniu alkoholu 24 godziny przed operacją.

Jeśli w przeszłości występowały problemy z krzepliwością krwi, przed zabiegiem konieczne będzie wykonanie właściwych badań – o szczegółach zostaniesz poinformowany w trakcie konsultacji.

Naturalnie, pamiętaj też, by w dniu zabiegu ubrać koszulę lub bluzę, które nie wymagają wkładania ich przez głowę.

W niektórych przypadkach nie trzeba, jednak jest to pomocne. Jeżeli wolisz zachować długie włosy, możesz to zrobić. Wówczas, przed zabiegiem, zostanie wygolona wyłącznie okolica dawcza lub niewielkie obszary skóry głowy, które następnie łatwo zakryją pozostawione, dłuższe włosy. W niektórych przypadkach możliwy jest też zabieg bez strzyżenia.

Pamiętaj, aby nie golić włosów samodzielnie w domu. Lekarz musi zobaczyć i ocenić Twoje włosy, by zdecydować, skąd pobrać przeszczepiane cebulku.

Zależy to oczywiście od rozległości zabiegu. Najkrótsze z nich trwają ok. 4-5 godzin, a najdłuższe nawet 10. Między etapem pobrania i wszczepienia, konieczna jest przerwa techniczna – dla Ciebie jest to przerwa na lunch, który zapewniamy. Bez względu na czas trwania operacji, zarezerwuj sobie w kalendarzu jeden wolny dzień.

Zabieg przeszczepu włosów FUE jest bezbolesny. Pewien dyskomfort i delikatny ból może natomiast wystąpić w momencie podania znieczulenia. Ale nie martw się – odczuwalnie jest on porównywalny do każdego innego zastrzyku.

Możesz mieć pełną gwarancję, że minimum 90% przeszczepionych włosów wyrośnie po zakończonym zabiegu.

Bezpośrednio po operacji mieszki znajdują się w tzw. fazie latentnej. Oznacza to, że w pierwszych tygodniach produkują słabe włosy, które następnie zaczynają wypadać. Nie martw się – to zupełnie naturalne. Natomiast produkcja nowych, silnych włosów rozpoczyna się ok. 2 miesiące po wykonanym zabiegu.

To kwestia indywidualna (uwarunkowana m.in. wiekiem pacjenta), ale można powiedzieć, że docelowe efekty widoczne są po upływie 6-12 miesięcy.

To również dość indywidualna kwestia, jednak z pewnością nie będziesz potrzebował zwolnienia zdrowotnego lub urlopu od pracy. Opatrunek można zdjąć po 24 godzinach. Natomiast gojenie i rekonwalescencja dotyczą wyłącznie okolicy biorczej – czas gojenia się przeszczepów to ok. 2 tygodnie i wtedy znika też ewentualny obrzęk pooperacyjny.

Ważne jest, by po operacji przez miesiąc zrezygnować z sauny i basenu. A jeśli planujesz zimowy wyjazd w góry – pamiętaj, że luźną czapkę będziesz mógł założyć po upływie 3-4 dni po zabiegu.

Po zabiegu lekarz przepisze ci odpowiednie leki i sterydy – o ich przyjmowaniu zostaniesz dokładnie poinstruowany. Poza przyjmowaniem leków, będziesz musiał zwilżać przeszczepione cebulki włosów solą fizjologiczną – co pół godziny, przez 3 dni. Kompletną instrukcję otrzymasz od lekarza prowadzącego.