Przeszczep włosów FUE – na czym polega i czym się charakteryzuje
FUE to innowacyjna metoda leczenia różnego rodzaju łysienia. Co więcej, uznaje się ją również na najbardziej skuteczne rozwiązanie dla osób, którym zależy na poprawie gęstości swoich włosów. Czym FUE różni się od tradycyjnej metody STRIP (FUT)? I na czym właściwie polega ta małoinwazyjna procedura przeszczepu włosów?
Metoda FUE, czyli Follicular Unit Excision to zabieg chirurgiczny, będący przełomową i obecnie najbardziej nowoczesną na świecie metodą leczenia łysienia. To, czym przeszczep włosów FUE różni się od tradycyjnej metody STRIP (FUT), to przede wszystkim małoinwazyjny sposób pozyskiwania mieszków włosowych do wykonania przeszczepów.
Przeszczep włosów FUE – dwie fazy zabiegu
Każdy zabieg przeszczepu włosów – w tym również przeszczep włosów FUE – dzielimy na dwa etapy operacyjne. Pierwszym z nich jest ekstrakcja (pobranie przeszczepów z okolicy dawczej). Drugi to implantacja, czyli wszczepienie pobranych mieszków włosowych w okolicę biorczą skóry głowy.
Ekstrakcja przeszczepów jest właśnie tą częścią zabiegu FUE, która różni go od procedury STRIP (FUT), a jednocześnie jest jedną z największych jego zalet.
Małoinwazyjny sposób pobrania cebulek włosów
Tradycyjna metoda STRIP (FUT) jest mniej precyzyjna od metody FUE. Polega na wycięciu długiego, cienkiego “paska” tkanki wraz z włosami z okolicy dawczej, znajdującej się z tyłu głowy. Następnie pobrany “pasek” skóry jest dzielony na mniejsze przeszczepy. Jakie są negatywne następstwa metody STRIP (FUT)? Zdecydowanie dłuższy czas gojenia (w porównaniu z metodą FUE) oraz widoczna, dość duża blizna po przeprowadzonej ekstrakcji.
Przeszczep włosów FUE jest o wiele bardziej precyzyjny, a dzięki temu – małoinwazyjny. W trakcie ekstrakcji nie pobiera się dużej powierzchni skóry, a wyłącznie jednostki mieszkowe. To właśnie w nich znajdują się mieszki włosowe, które następnie wszczepia się w okolicę biorczą skóry głowy – przy pomocy implanterów DHI (Direct Hair Implantation). Dzięki temu czas gojenia po zabiegu jest o wiele krótszy, a blizna po pobraniu przeszczepów jest niewidoczna nawet pod krótko ściętymi włosami.
Co więcej, użycie precyzyjnych implanterów DHI podczas przeszczepu włosów FUE, pozwala na uzyskanie naturalnych efektów końcowych oraz znacznie zredukować krwawienie i obrzęk bezpośrednio po zabiegu.
Krótki czas gojenia po zakończonym zabiegu
Jak już wiesz, przeszczep włosów FUE jest małoinwazyjny. Dzięki temu po zakończeniu zabiegu nie będziesz potrzebował urlopu z powodu złego samopoczucia, dotkliwego bólu lub potrzeby jakiejkolwiek formy rekonwalescencji.
Opatrunek, który pielęgniarka założy ci na okolicę dawczą po zakończeniu przeszczepu, będziesz mógł zdjąć już 24 godziny później. Z kolei gojenie okolicy biorczej i obszaru okolicy dawczej trwa zwykle około 10-14 dni. To również czas, w którym znika obrzęk skóry, który przy tej metodzie występuje jednak bardzo rzadko.
Jak długo trwa wyrastanie nowych włosów?
Szybkość wyrastania włosów jest sprawą indywidualną. Jednak przyjmuje się, że to proces, który trwa od 6 do 12 miesięcy. Jak wygląda ten proces?
Po zakończonej operacji przeszczepione mieszki włosowe znajdują się w fazie latentnej. Polega ona na tym, że przeszczepione mieszki włosowe przechodzą w fazę obumierania i w końcu wypadają. Jest to zupełnie naturalne i nie powinno budzić twoich obaw.
Produkcja nowych i silnych włosów, przekładająca się na pożądany efekt końcowy, zaczyna się ok. 2 miesiące po przeszczepie włosów FUE. Co jednak ciekawe, u niektórych pacjentów mieszki włosowe w ogóle nie wchodzą w fazę latentą, podtrzymując nieprzerwanie wzrost włosów.
Przeszczep włosów FUE – liczy się profesjonalizm
Pamiętaj, że przeszczep włosów FUE jest zabiegiem chirurgicznym, a zatem wymaga profesjonalnego podejścia. W Centrum Transplantacji Włosów Dr Pyziak każdy zabieg wykonywany jest przez zespół złożony z doświadczonego chirurga oraz wykwalifikowanej pielęgniarki.
Dzięki temu możesz liczyć na bezpieczne i profesjonalne, a przede wszystkim skuteczne rozwiązanie twojego problemu łysienia.