Skip links

Jak przygotować się do przeszczepu włosów FUE?

Chociaż przeszczep włosów FUE jest małoinwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, jako pacjent powinieneś pamiętać o kilku istotnych kwestiach przed przeprowadzeniem operacji. Jak się do niej przygotować? Oto kilka ważnych wskazówek.

Przeszczep włosów FUE jest zabiegiem, który z całą pewnością zmieni jakość twojego życia na lepsze – brzmi poważnie, prawda? Bez dwóch zdań jest on specjalistyczną operacją, do której warto się przygotować, a przynajmniej pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

Konsultacja lekarska – nie obawiaj się zadawać pytań

Zacznijmy od podstaw. Cały proces leczenia łysienia powinien rozpocząć się od konsultacji ze specjalistą. To właśnie wtedy lekarz pozna twój problem oraz cel, który chcesz osiągnąć, a ostatecznie – przeprowadzi kwalifikację do zabiegu i zleci dodatkowe badania, jeśli będzie taka potrzeba. Pamiętaj, że to świetna okazja do zadawania pytań i wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości.

W naszym centrum jesteśmy do twojej dyspozycji stacjonarnie i online – wystarczy skontaktować się z nami i umówić dogodny dla ciebie termin.

Czy powinieneś zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów?

Odpowiedź brzmi: tak. Z palenia papierosów powinieneś zrezygnować (lub przynajmniej ograniczyć palenie) na pięć dni przed i po zakończonej operacji. Z kolei alkoholu nie można spożywać dobę przed rozpoczęciem zabiegu. Obie używki mają wpływ na zwężanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych, co może negatywnie wpłynąć zarówno na przebieg operacji, jak i na rozpoczęcie procesu gojenia po zakończonym zabiegu.

Ważne jest również to, aby odstawić wszystkie leki przeciwzapalne na dwa tygodnie przed planowanym przeszczepem włosów FUE, a leki przeciwzakrzepowe tydzień wcześniej – oczywiście, jeśli jest to możliwe.

Czy przed zabiegiem trzeba zgolić włosy?

Nie rób tego przed przyjściem na zabieg. Najpierw lekarz powinien jeszcze raz zobaczyć i ocenić stan twoich włosów, by zdecydować, gdzie dokładnie przeszczepić mieszki włosowe. Dopiero potem można je zgolić i oczywiście my się tym zajmiemy.

W niektórych przypadkach użycie maszynki do włosów w ogóle nie jest to konieczne. Wygolona zostaje wówczas wyłącznie okolica dawcza lub małe obszary głowy, które i tak zostaną zakryte przez dłuższe, pozostawione bez skrócenia włosy.

Wygodne ubranie – czyli jakie?

Zalecamy naszym pacjentom, by w dniu zabiegu pamiętali o zabraniu ze sobą koszuli lub bluzy, których nie trzeba zakładać przez głowę. A to dlatego, że dzięki nim wygodnie przebierzesz się po operacji – bez urażenia skóry po przeszczepie oraz bez dotykania opatrunku, który po zabiegu na głowie założy ci pielęgniarka.

To z pozoru błahostka, która jednak zwiększy twoje poczucie komfortu po zakończeniu procedury FUE.

Czy w związku z operacją należy zaplanować kilka dni wolnego?

Przeszczep włosów FUE nie jest zabiegiem, który wymaga długiej rekonwalescencji. Po zakończonej operacji będziesz mógł wrócić do domu i bez problemu zajmować się codziennymi obowiązkami. Co więcej, po upływie doby od zakończenia zabiegu, będziesz również mógł zdjąć z głowy opatrunek.

Ważne jest natomiast, aby w dzień zabiegu zaplanować sobie urlop (najlepiej także na kolejny dzień). Operacja trwa zwykle od ok. 6-7 do nawet 10 godzin – w zależności od tego, jak rozległy jest zabieg. Dlatego pamiętaj, by po ustaleniu terminu, w swoim kalendarzu uwzględnić jeden lub dwa wolne dni.

Jak już wiesz, przygotowanie do przeszczepu włosów FUE nie jest skomplikowanym procesem. Jednak świadomość i wiedza o kilku istotnych kwestiach, które przybliżyliśmy powyżej, pozwoli ci zadbać o swój większy komfort w trakcie i po zakończonym zabiegu.